21.04.2017 10:05

Керівник житомирської школи арбтрів Володимир Дорошенко: Футбол без арбітражу не може існувати

 

Керівник житомирської школи арбтрів, заступник голови Житомирської обласної федерації футболу та керівник комітетут арбітрів Володимир Дорошенко розповів прес-службі ЖОФФ про завдання комітету арбітрів, національну школу суддів та провідних рефері Житомирщини.

– Володимире Андрійовичу, які нововведення з цього сезону в футбольних арбітрів Житомирщини?

– По-перше, це нововведення щодо оплати арбітражу. Оплата суддівства є дуже важливим чинником для розвитку футболу на Житомирщині. Без таких впроваджень розвивати арбітраж дуже тяжко. Сама ж процедура оплати проводиться через ЖОФФ, адже федерація намагається зменшити контакт арбітрів із представниками клубів та мінімізувати будь-які суперечливі моменти щодо роботи бригади суддів. Усі команди з розумінням поставилися до такого нововведення. Залишається ще питання оплати проїзду арбітрів. Керівництво ЖОФФ схиляється до того, щоб і кошти на проїзд перераховували через обласну федерацію. 

По-друге, відзначу, що нещодавно була закуплена форма для суддів обласного рівня. Кожен рефері отримав один комплект форми. В подальшому плануємо забезпечити екіпіруванням спостерігачів арбітражу. По-третє, дуже важливим та корисним для суддівства стало те, що у новому футбольному сезоні команди будуть робити відеозйомку матчів. Відеозйомка – це додаткова відповідальність для арбітрів, гравців і представників команд. Така новація є поштовхом для розвитку футболу в області, зокрема й арбітражу. Не можна про-
тиставляти гравців і суддів, бо судді такі ж учасники футбольного процесу як і футболісти. На жаль, існує стереотип, що арбітри – це вороги.

Це не так, арбітри роблять все для того, щоб футбол розвивався на належному рівні.

– Де в Житомирі навчають суддівській справі?

– Вже чотири роки в Житомирі функціонує національна школа футбольних арбітрів. Це Всеукраїнський проект, створений за під
тримки УЄФА. Його мета – популяризація і підняття престижу професії арбітра. Навчання в школі триває рік і є абсолютно безкоштовним.

Після закінчення школи арбітрів ЖОФФ рекомендує кращих випускників на семінари за програмою «Молоді таланти», які проводяться
під егідою ФФУ. Випускники національної школи арбітрів Тарас Панасюк та Володимир Онищук вже судять матчі прем’єр-ліги України U-19. До речі, Володимир Онищук нещодавно обслуговував матч «Динамо» (U-19) – «Карпати» (U-19).

Цього року виявили бажання повчитися суддівській справі й дівчата, а одна студентка нещодавно судила товариський матч дитячих змагань.

Окрім національної школи, ЖОФФ проводить семінари серед футбольних арбітрів. Минулого тижня в Житомирі відбувся передсезонний
семінар, на якому всі рефері та спостерігачі склали теоретичний іспит. На цьому семінарі присутні обговорили деякі нові циркуляри футбольних правил, подивились відеоматеріали з минулого чемпіонату.

Комітет арбітрів ЖОФФ планує проводити і виїзні семінари. Нас вже запросили у Новоград-Волинський, Бердичів та Коростень. Ми готові приїхати до будь-якого міста для того, аби проводити подібні заходи. Комітет арбітрів чекає зворотного зв’язку. Також на сайті обласної федерації існує методичний розділ, де є правила гри та зміни до правил.

– Які ж завдання ставить перед собою комітет арбітрів ЖОФФ?

– Насамперед, комітет арбітрів відповідає за організацію арбітражу всіх обласних змагань. Основне завдання комітету – надання якісного обслуговування матчів. Працівники цієї структури проводять селекцію арбітрів, призначають суддів на матчі. Кожен член комітету відповідає за свій напрям роботи. Комітет арбітрів моніторить всі матчі змагань області й рапорти спостерігачів арбітражу. Основний склад працівників – діючі арбітри і спостерігачі, які виконують великий обсяг роботи. А до складу комітету входять: Андрій Загоруйко, Андрій Римчук, Василь Бабій, Ігор Іванцов, Павло Дубровець та Юрій Горащук. Зауважу, що кожного року суддівський корпус проходить етап омолодження.

Першочергове завдання для нас – підняття престижу професії арбітрів і, наголошу, якісний арбітраж кожного матчу.

– Яка роль відведена спостерігачам ЖОФФ?

– Спостерігачі матчів відіграють важливу роль. Насамперед, вони оцінюють якість арбітражу. На цих людей покладені й обов’язки
делегатів. Спостерігачі не тільки оцінюють рефері, але й дивляться за дотриманням представниками команд правил, які прописані в регламенті змагань.

– А який середній вік арбітрів Житомирщини?

– Ми зараз стоїмо на шляху омолодження суддівського корпусу, адже це є одним із головних завдань обласної федерації. Під час спілкування з молодими людьми, які хочуть спробувати себе в ролі арбітра матчу, ми наголошуємо, що для них відкриті всі двері. Зменшення віку суддів є позитивним процесом, хоча не слід забувати й про ветеранів арбітражу. Серед діючих рефері є колишній гравець команд майстрів – житомирського «Полісся» та донецького «Шахтаря» – Валерій Притулін, якому 65 років. Також у нашій обоймі є ветерани футболу Андрій Желтоносов, Олександр Свірідов і Валерій Берестов.

На превеликий жаль, того року пішли з життя двоє колег – ветеран футбольного руху Житомирщини, арбітр ЖОФФ Євген Чебера та молодий рефері з Малина Роман Маєвський. Тому цьогоріч плануємо вшанувати пам’ять цих суддів та провести турнір пам’яті арбітрів ЖОФФ.

– Володимире Андрійовичу, назвіть п’ятірку провідних рефері Житомирщини за 2016 рік.

– Кожного року ми визначаємо п’ятірку кращих арбітрів та асистентів. У 2016 році до цього списку увійшли: Андрій Загоруйко, Андрій Римчук, Дмитро Ступаков, Ігор Іванцов, Юрій Марков. Кращі асистенти – Володимир Онищук, Олег Процюк, Олександр Макарець, Петро Петрусь. 

Варто зауважити, що арбітри ЖОФФ досить широко представлені на всеукраїнському професійному рівні. Матчі першої ліги обслугову-
ють Олександр Дедов (арбітр, який проживав у Криму, зараз представляє комітет арбітрів ЖОФФ), Володимир Дорошенко та Роман Соботюк, у другій лізі – Сергій Соботюк. Також судять матчі прем’єр ліги U-19, як вже зазначалось, Володимир Онищук, Тарас Панасюк і Павло Дубровець.

– Чи є в складі ЖОФФ перспективні арбітри?

– Так, звичайно є. Та ж національна школа надає багато нових кадрів, які ЖОФФ рекомендує ФФУ для обслуговування матчів професій-
ної ліги. Серед перспективних арбітрів ЖОФФ я виділю Андрія Римчука, Дмитра Подгорчука, Ігоря Охримчука, Олександра Макарця й
Романа Мосійчука.

– Який район Житомирщини «постачає» найбільше футбольних рефері?

– Протягом останніх років комітет арбітрів плідно працює зі всіма районами області. Хотів би подякувати голові Бердичівської міської
федерації футболу Олександру Подгорчуку, який постійно приділяє увагу арбітрам. Із Бердичева діє дві бригади футбольних арбітрів. За останні роки з’явилися бригади з Коростеня, Малина, є декілька арбітрів із Новоград-Волинського, Брусилова, Мирополя. Додам, що в нас є спостерігачі з Житомира, Бердичева, Малина і Андрушівки. Весь ланцюг обласного суддівства зав’язується в районах. Без розвитку арбітражу в районах не буде якісного обслуговування матчів.

Ми хочемо, щоб кожен район мав своїх футбольних рефері. Футбол без арбітражу не може існувати. Арбітри – це третя команда на фут-
больному полі.

Спортивний Житомир