31.01.2018 12:06

Тренер з художньої гімнастики Руслана Білокур: “Важко змиритися з думкою, що у Житомирі такого виду спорту не існує”

Художня гімнастика - це  популярний у всьому світі вид спорту, який поєднує спорт, балет, танці та мистецтво. Однак про художню гімнастику в Житомирі ніхто нічого не чув вже понад 10 років. Виправити цю ситуацію взялася молода вінничанка Руслана Білокур. Вона розповіла, чому вирішила розвивати цей вид спорту саме в нашому місті, а також з якими труднощами зіштовхнулася на шляху до цього.

- Як і чому розпочали тренувати дітей художній гімнастиці у Житомирі?

Я займалася художньою гімнастикою з 4 років у рідній Вінниці. Отримала звання КМС, але потім змушена була припинити професійну кар’єру через травму. Пізніше поїхала до Житомира навчатися. Тут вирішила втілити у життя свою мрію - тренувати дітей. У 2011 році я вперше спробувала це зробити. Шукала зал, але мені всі відмовляли. Можливо, тому що я тоді була неповнолітньою, мені не довіряли. В результаті я опустила руки і забула про цю мрію. А потім через декілька років я зустріла свого тренера Ларису Миколаївну Чернешенко. Вона спитала, коли вже у Житомирі розпочнеться розвиток художньої гімнастики? І мені ніби то “бомбануло” в голові. Я подумала, що потрібно починати. Попросила знайомих допомогти знайти зал. І десь з жовтня 2016 року розпочалась моя тренерська діяльність. Спочатку було важко. Я тренувала 3-4 дитини, але все одно не зупинялась. А зараз у мене вже близько 40 вихованців. Уже працює сарафанне радіо, приходять за рекомендаціями.  І я розумію, які б складні моменти не були, коли ти приходиш і бачиш щирі посмішки дітей, то все забувається. Вони дійсно мене лікують, заряджають своєю позитивною енергетикою. У мене з’являється ще більше сил, щоб допомогти їм у саморозвитку.

- Чому вирішили залишитися у Житомирі і саме тут розвивати цей вид спорту?

- У Вінниці зараз божевільний розвиток художньої гімнастики. Дуже багато клубів розвивається. В минулому році у них проводився чемпіонат України, що також є великим показником. І мені пропонували працювати у Вінниці і в Києві. Але моя мама родом з Житомира. І мені якось важко змиритися з тою думкою, що тут цього виду спорту взагалі не існує. Настільки він популярний зараз, стільки гарних дівчат у Житомирі проживає, а цей вид спорту взагалі розвитку немає тут. Та й після вже семи років прожитих тут було важко повертатися назад. Тому вирішила все таки взятися у цьому місті за це.

- Ви навіть створили федерацію художньої гімнастики. Які переваги це дає?

- Влітку минулого року була створена федерація художньої гімнастики. Мені це порадили у Вінниці. Сказали, що потрібно виходити на більш організаційний державний рівень. Бо так, як цей вид спорту не розвинутий, то потрібно якось співпрацювати і з міською радою і з обласною адміністрацією. Я є президентом федерації. Допомагають також батьки розвивати.

- Місто якось допомагає фінансово?

- Ні, поки що ні. В основному допомагають батьки чим можуть. Хоча заняття у нас безкоштовні, без щомісячної плати. Батьки забезпечують дітей всім необхідним, допомагають з інвентарем. Але сподіваюся, що в подальшому ми будемо більше співпрацювати з міською радою. Також буду докладати всіх зусиль, щоб знаходити спонсорів, яким буде це цікаво. І сподіваюсь, що художня гімнастика буде розвиватися у Житомирі.

- Де і коли проходять заняття?

- Тренування проводяться у двох школах: в 17-й та 26-й. Є дві групи - молодша і старша. Молодша з 4 до 7 років. Старша з 7 і до максимум 15-16. В понеділок, середу і п’ятницю проводяться заняття в 26-й школі з 17:00 до 19:00. А у вівторок і четверг - у 17-й школі з 18:00 до 20:00 години, у суботу - з 11 до 13:30.

- Ви сама тренуєте дітей?

- Я сама треную, тому що поки що більше немає тренера, який був би кваліфікованим саме в цьому виді спорту, тому треную сама. Так встигаю, намагаюся встигати. Тим паче для моїх дітей якщо я скажу, що прийде інший тренер це буде для них трагедія. Але з весни хочу знайти кваліфікованого хореографа для проведення саме хореографії.

- Що потрібно для того, щоб займатися у Вас?

- У мене завжди перше заняття пробне. На нього може прийти кожен. Я спостерігаю за дитиною, за її здібностями, бажанням займатися. Якщо все сподобається, батьки заповнюють анкету, приносять медичну довідку про стан здоров’я дитини. Для занять потрібно буде придбати спеціальну форму і взуття.

- Чи є якісь вимоги до дітей, щоб займатися художньою гімнастикою?

- Важливо якомога раніше розпочинати займатися гімнастикою. Адже чим старша дитина, тим їй складніше опанувати програму. Хоча я даю шанс кожній дівчинці. Але максимум - це 15-16 років. І то це вже буде просто для себе розвиток, без можливості побудувати спортивну кар’єру. У мене найстаршій дівчинці 12 років. Хоча до мене зверталися і старші люди. Ті, кому за 30, за 40. З приводу того, щоб проводити заняття для них. У багатьох це теж нездійсненна мрія. В принципі, можливо,у новому навчальному році створю групу дорослих просто на розтяжку, роботу з предметами, бо це неймовірно гарно і цікаво.

- А вага має значення? Адже у художній гімнастиці все має бути легким і ніжним.

- Діти це підростаючий організм, вони мають споживати те, що бажають. Але вони мають розуміти, що воно може вплинути на їхню фігуру. Хоча я даю шанс кожному. Дитина може прийти із трохи зайвою вагою, а потім схуднути,  і навпаки - може розлінитися і набрати вагу. Це у дорослих професійних спортсменів є суворі вимоги. Хтось з тренерів сказав, як визначити ідеальну вагу гімнастки - потрібно від зросту відняти число 122. Але це тільки для дорослих.

- На змагання зі своїми вихованцями вже їздили?

- Поки що не були на змаганнях. Але планую навесні поїхати у Вінницю, куди нас запросили. Мрію провести змагання у нас в Житомирі. Однак для цього потрібне спеціальне покриття, яке дорого коштує. Є альтернатива - це спеціальні килими. Для забезпечення ними однієї школи потрібно близько 13 тисяч гривень.

Юлія Оріховська, Спортивний Житомир