21.06.2018 14:10

На море з ідеальним тілом. 10 спростованих міфів від тренера з кросфіту

Олів’є на Новий рік, холодець на Різдво, цукерки на 8 Березня, паска на Великдень, а ще широкі столи на дні народження кума, свата, брата і тьоті Галі з Олевська - так проходить зима і весна середньостатистичного українця. А потім настає літо, і швиденько потрібно скидати набрані кілограми. Бажаючи отримати швидкий результат, люди йдуть на будь-які методи, які не завжди допомагають, та навіть шкодять нашому здоров’ю.

Житомирський тренер із кросфіту Михайло Самчик уже понад рік допомагає людям ставати кращими та досягати своїх цілей за допомогою спорту та здорового харчування. Він розповів, що струнке і сильне тіло - це не жорсткі дієти, таблетки і надскладні вправи, а спосіб життя, культура мислення, до якого себе треба привчати поступово.

Михайло спростував деякі міфи щодо харчування і тренування:

МІФ №1: За тиждень до моря сяду на дієту і скину 5 кг

Харчування - це та ж сама культура. Здоровий раціон - це не якийсь певний короткотривалий етап, а це має бути життєвою звичкою. Скидати вагу потрібно поступово. Швидке схуднення - це сильне навантаження, яке може призвести до того, що вага незабаром повернеться і навіть у ще більших цифрах.

МІФ №2 Буду їсти одну гречку з кефіром, щоб схуднути

Я противник дієт. Це все я вважаю, зайвий стрес для організму людини.

Основні рекомендації стосовно харчування - це зменшити кількість вживання цукру, відмовитися від газованих солодких напоїв. Це швидкі вуглеводи, які заважають людині знаходитися в хорошій формі. В одній пляшці кока-коли приблизно 400-500 грамів цукру. Грубо кажучи, ви три столові ложки з’їдаєте одразу. Менше вживати транс-жирів, тобто менше жирного, смаженого. Зрозуміло, що звичайна людина захоче побалувати себе такою смакотою, але по можливості це потрібно урізати. І додавати побільше здорової рослинної їжі - фрукти, овочі, якісне м’ясо, приготоване на грилі, в духовці, без вживання великої кількості жиру. Каші потрібно їсти.

Все намагатися брати домашнє - молоко, творог… Нам природа багато чого дала, в ній все закладено, в ній успіх. Якщо прямо так задатися цим питанням, то можна порахувати денну норму для кожної людини вживання білків, жирів, вуглеводів і калорій, і тримаючи на дефіциті це все, худнути.

МІФ №3: Програма-калькулятор краще знає, скільки калорій мені потрібно

Людина - це такий організм, що отак не порахуєш, що їй треба 120 г білка у вівторок. У неї може бути в цей момент стрес, і взагалі того білка їй не потрібно в цей момент. Багато факторів впливають на розрахунок. Тому, щоб досягати якісного результату, потрібен належний професійний підхід до цього, бо можуть бути проблеми зі здоров’ям. Сліпо вірити програмам не можна.

МІФ №4: В інтернеті є стільки методик, візьму ось цю змішаю з цією і буде мені щастя

Є купа методик в інтернеті, усіляких програм, тренувань. Є неймовірна кількість інформації, головне в ній не загубитися. Щоб не загубитися, потрібна консультація спеціаліста - дієтолога. Наразі це не коштує таких величезних грошей. Дієтолог проконсультує, складе тобі харчування, візьме аналізи, подивиться, які у тебе гормони і скаже, що тобі їсти, а що ні, і як контролювати свою вагу. Головне, щоб дієтолог був дійсно хорошим спеціалістом. Бо яким би класним не був дієтолог, який закінчив якісь недовготривалі курси, то це все одно не дієтолог, який має медичну освіту. Останній 6-8 років життя витратив на це, знає всю лікарську базу.

МІФ №5: Цукру не можна - буду їсти сахарозамінник, він не такий шкідливий

Є купа думок з приводу сахарозамінників. Там теж не все так просто. Я не медик і не буду заглиблюватися. Але до сахарозамінників треба підходити з розумом. Їх теж роблять з хімічних елементів, є різні фірми і потрібно розуміти, що ти їси. Для мене найкращий замінник - це мед, бо це те, що створила природа.

Цукор теж можна, але не більше норми - 3 чайні ложки в день. Це чашка одна з кавою, одна в якусь кашу і одна в фрукти, наприклад.  А якщо прямо взагалі не можете без солодкого, то є шоколад. Він дуже корисний, якщо він якісний. Окрім цього, зараз є купа корисних солодощів - усілякі чорносливи з какаобобами, на меді, на фруктозах, усіляких вижимках екстрактів фруктів.

МІФ №6: Жирні молочні продукти табу - тільки 0%

Якщо ж брати нежирні молочні продукти - сир, молоко, то вони не несуть ніякої користі. В такому сирі купа обробок. Його потім можна покласти на півроку в холодильник і йому нічого не буде. Треба просто враховувати, що навіть якщо ти і поїв того сиру жирного і запив тим же молоком жирним, то сьогодні тобі вже не варто їсти відбивну. Тобто харчування має бути збалансованим. Молоко має бути від 2,4% жирності, а кисломолочний сир 5% мінімум. 5 % це і є нежирний, а 9% уже напівжирний. 0% - це як вівсянка швидкого харчування, яка називається так, але не має нічого спільного з вівсянкою.

МІФ №7: Буду кидатися на людей, але поблажок в дієті не допущу

Є вуглеводні вікна, коли після тренувань люди можуть з’їдати все, що завгодно, і воно згорає. Якщо є потреба з’їсти тістечко, бо відчуваєш, що психологічно зірвешся і почнеш їсти. Зриви в будь-якому випадку будуть. Будь-яка звичка не формується за один день. Треба буде днів 40-60 зачекати, щоб звикнути так харчуватися. Зриви - це звичайний людський фактор, від якого ніхто не застрахований. Будеш два тижні нормально харчуватися, а потім як сядеш і за раз наїсишся. Головне потім проаналізувати, чому так відбулося. Значить десь якийсь прийом їжі пропустив чи перенервував… Все потрібно обдумувати.

МІФ №8: Якщо тренуватись, то це потрібно багато часу і сил, а у мене робота, діти, справи…

Я вважаю, що звичайній людині, яка працює на роботі, виховує дітей, добивається якихось успіхів в бізнесі, їй достатньо щоденно приділяти собі від 20 хв до години часу. Просто робити звичайну гімнастику, таку, як на фізкультурі нам показували.  Потрібно більше гуляти на свіжому повітрі, добиратися на роботу не за 10 хв на маршутці, а за 25 хв пішки. Погуляти з дитиною в парку, піти в похід, а не сидіти залипати в телефонах. Або віджатися від підлоги. Підлога є всюди, тут уже не скажеш, що немає можливості. Це вже якась буде фізкультура для офісного працівника.

Фізкультура містить в собі слово “культура”. Треба привчити себе до неї - культури здорового способу життя. Тобто, якщо ти починаєш щодня поступово робити звичайну розминку, то потім, можливо, тебе це зацікавить, ти почнеш цікавитися і заглиблюватися в цю тематику. Потім перейдеш на наступну сходинку, де уже є якісь 3-4 тренування на тиждень ввечері, на яких ти уже спеціалізовано прибираєш складки на животі або збільшуєш м’язеву масу або ж просто функціонально працюєш для підтримки себе.

МІФ №9: Найбільш накачаний тренер - найкращий тренер

Коли людина пройде першу сходинку і почне робити зарядку, то в один момент захоче присісти і задасться питання, а як це зробити правильно. Коли вона поставить перед собою це питання, то зрозуміє, що є купа думок, як це робити. Тоді також потрібно не загубитися і знайти кваліфікованого тренера, який закладе фундамент, який допоможе людині прогресувати в майбутньому. У всьому має бути підхід серйозний, підрахований, покроковий, професійний.

Але люди як наші - прийшли у фітнес-клуб, побачили якогось гарного хлопчика чи дівчинку, обколотого фармокологією тренера, і зупинились на цьому, бо ось це те, що їм потрібно. Навіть не цікавляться, де є ще тренери, можливо хтось кращий є. Все рівно потрібно методом помилок купувати ці пробні індивідуальні тренування і спілкуватися з тренером особисто. Але люди бояться ставити конкретні питання. Головне питання може полягати в тому - а яка в тебе взагалі освіта. Наприклад, я себе тренером не вважаю, я себе вважаю інструктором з фітнесу. Я людина, яка в процесі навчання, розвитку дізналася, як тренуватися, як скласти раціон харчування. Ось цей рівень знань, яким я володію, його я можу надати людям, допомогти їм залишатися здоровими. Я зіштовхнувся з тим, що у нас дуже мало хороших тренерів, які чесно визнають, що вони не до кінця досконалі, що у них самих ще дуже багато роботи над собою. У нас всі герої, вони всі отримали три сертифікати фітнес-тренера зі степ-аеробіки, і він уже складає тренування, методики, свої програми тренувань. Якщо людина професійна подивиться, вона просто посміється. Просто так виходить, що люди ставлять легкі задачі, наприклад, схуднути на 5-10 кг. І власне навіть тренер, який не розуміє в цьому нічого, збере щось з інтернету, склеїть і зможе реалізувати людині цю мету, але не факт, що без побічних ефектів. Це комерція. Людина могла б і сама сісти, почитати, скласти в купу все, для чого тоді тренер.

МІФ №10: Спорт - це зло для людей з фізичними вадами

Так, є люди, якщо вони різко піднімуть голову, у них може статися інсульт. Але їм ніхто не забороняв повільно піднімати руку. Людям, яким не можна бігати, ніхто не забороняв ходити. Значить можна ходити трішки довше, швидше, це уже буде тренування для них. Якщо не загартовувати м’язи, то ти не будеш себе добре почути. І прикладів купа, де люди без рук і без ніг пливуть. Дивишся на цю людину і розумієш, якщо вона якимось чином встає, тренується, пливе, то чому ти із руками і ногами не можеш банально віджатися від підлоги. Коли люди вірять, вони досягають таких успіхів, які, здавалось би, взагалі неможливо пояснити.

Довідка:

Михайло Самчик - тренер з кросфіту в Житомирському спортивному клубі “Андеграунд”. Кросфіт - це брендована методика фітнесу, який поєднує в собі елементи високоінтенисвного інтервального тренування, важкої атлетики, гімнастики, пауерліфтингу, гирьового спорту, зарядки та ін. Наразі чоловік розширив свій напрямок діяльності і не лише тренує людей, а й допомагає їм сформувати здоровий  раціон харчування.

Михайло також є тренером чемпіонки Європи зі змішаних єдиноборств ММА - Дар’ї Самчик.

Юлія Оріховська, Спортивний Житомир